خرید بازی کامپیوتر تازه‌ واردها وعده بهتر شدن دادند

مثل پارسال چند تيم در آخرين لحظه وارد ليگ برتر بسكتبال باشگاه‌هاي ايران شدند تا باز هم ثابت شود ليگ انتخاب مي‌شود، انتخاب نمي‌كند. پاسارگاد شيراز تنها چند ساعت پيش از ورود به بازي‌ها، سرمربي‌اش را معرفي كرد. روز بازي‌ها، خبر آمدن پرسپوليس با رفع كليه موانع حقوقي به گوش رسيد و اين كه با پسوند لنگرود بيايد يا پرسپوليس ايران.

به نوشته جام جم؛ هفته اول ليگ برتر بسكتبال با اين خبرها سپري شد، در حالي كه در محل برگزاري بازي‌ها اتفاق خاصي نيفتاد. آنها كه آماده‌تر بودند مزد شروع تمرين‌هاي زودهنگام خود را گرفتند و تيم‌هاي از راه رسيده، وعده خوب شدن در بازي‌هاي بعدي را دادند. از سوي ديگر مدعيان ليگ برتر بسكتبال قصد جدايي در همين هفته‌هاي ابتدايي دارند و به دنبال جاي ثابت مدعيان در رده‌بندي هستند. امروز در هفته دوم و اگر پرسپوليس تا الان نيامده باشد، اين بازي‌ها برگزار مي‌شود.

توزين كاشان مهرام
پاسارگاد شهركرد
دانشگاه آزاد ذوب‌آهن
شهرداري گرگان صبامهر قزوين
لوله سبز شيراز پتروشيمي بندر امام

رضايي رودرروي هاشمي

مهرام براي بازي با تيم‌هاي پايين‌تر از خودش انگيزه مي‌خواهد. مصطفي هاشمي با تدابيرش بايد انگيزه‌هاي تازه‌تري را در مجموعه تيم بويژه ملي‌پوشاني همچون نيكخواه بهرامي، كامراني و آفاق به وجود آورد. پس از بازي روز اول بود كه هاشمي گفت تيمش خيلي بد بازي كرده و تقصير اين بد بازي كردن را مثل هميشه خودش به عهده گرفت: «احساس مي‌كنم نتوانستم بازيكنان را از لحاظ رواني آماده كنم. آنها خوب توجيه نشده بودند. خوب دفاع نمي‌كردند و همه مي‌خواستند گل بزنند.»

مهرام در طول بازي تحت تاثير حريف خود كه در سطح ليگ برتر بازي نمي‌كرد قرار گرفته بود. امروز در كاشان قهرمان آسيا به ديدار توزين كاشان مي‌رود كه مسوولان اين تيم از پيشرفت پلكاني آن خبر داده‌اند و معتقدند به مرور جا مي‌افتند.

مجيد صالحي، بازي مهرام را مي‌شناسد، اما در 2 هفته با نايب‌قهرمان و قهرمان فصل قبل ليگ بازي كردن براي هر تيمي سخت است. آنها پس از شكست در اصفهان مي‌خواهند نتيجه بهتري از تلاش خود بگيرند. بازي كردن هومن رضايي، بازيكني كه از مهرام جدا شده و براي تيم حريف بازي مي‌كند نقطه جوش بازي مهرام توزين است.

فرصتي براي تازه‌واردها

اگر پول بازيكنان خارجي پاسارگاد توسط مسوولان تيم پرداخت شده باشد آنها حاضر به بازي هستند، در غير اين صورت حوادث روز اول تكرار مي‌شود. جمال هولدن و كويين روي نيمكت نشسته بودند، اما به دليل دريافت نكردن پول، از بازي خودداري كردند.

در اين تيم محمد رضا خبازان و محمدرضا ابراهيمي چهره تيم را تا حدي ليگ برتري كرده‌اند. شهركرد بدون بازيكن ملي و در شرايطي كه جمشيدي را هم به بندرامام فرستاد فعلا در بازي با پاسارگاد فرصت دارد خودش را نشان بدهد چون بازي‌هاي بعدي اين تيم سخت‌تر است.

سابقه خوب از بازي‌هاي قشنگ

بازي پويا تاجيك، اصغر كاردوست و موسي نبي‌پور براي دانشگاه افاقه نكرد و اين تيم به پتروشيمي بندرامام باخت. سال گذشته بازي‌هاي دانشگاه آزاد و ذوب‌آهن قشنگ مي‌شد و امسال آيا اتفاقات قبل تكرار مي‌شود؟

براي ذوب‌آهن كه سرمربي تيم بعد از بازي اول از ذوب‌آهن راضي نبود محمدرضا اكبري به ميدان بازمي‌گردد. او 2‌‌روز قبل از شروع ليگ برتر در تمرين‌هاي از ناحيه مچ پا مصدوم شده بود. بازي بد بازيكن خارجي هم تهديد كوهيان خطاب به او را به همراه داشته تا اگر باز هم بد بود از تيم اخراج شود.

گرگان در انتظار شاهين‌طبع

بازي نزديكي بود، اما شهرداري نتوانست از سد ياران كبير در شيراز عبور كند. در گرگان همه منتظر صبامهر دگرگون شده‌اند تا بلكه در هفته‌هاي آغازين به يك برد شيرين دست پيدا كنند.

شهرداري از 2 بازيكن خارجي سود مي‌برد، اما صبامهر ماموريت تازه‌اي به پريست بازيكن بلند قامت خود محول كرده است. مهران شاهين‌طبع با صحبت‌هايي كه بعد از بازي اول كرده، نشان داده است از نگرفتن بازيكن ملي ناراضي نيست و مي‌خواهد روي جوانان براي آينده بسكتبال و تيمش كار كند.

پيام پترو پيش از بازي در شيراز

برد در خانه براي لوله سبز در شروع ليگ لازم بود و اين تيم را با شرايط روحي مناسب‌تر به بازي امروز برابر پتروشيمي بندرامام مي‌فرستد. شيرازي‌ها تيم خوبي ساخته‌اند با اين اميد كه چند گام جلوتر باشند. بازيكن خارجي خوب و چند بازيكن مطرح و ملي مانند زندي و دورقي از عزم لوله سبز در ليگ امسال خبر مي‌دهد، با اين حال بازي امروز براي آنها خيلي سخت است.

پتروشيمي بندر امام سعي مي‌كند از حاشيه‌هاي بسكتبال فاصله بگيرد و روي اين اصل امسال بي سروصدا تر تيمش را بست. هفته گذشته محمد جمشيدي جوان شهركردي يك پيام بزرگ را در سطح جنوب پخش كرد. «جوانان را بايد باور كرد.» به رغم برخي فشارها در استفاده نكردن كرادزيچ صرب از بازيكنان بومي، پتروشيمي با نفرات باتجربه‌اي كه دارد به فكر روزهاي خوب است.

سهميه ملي، فرصت يا تهديد

سهميه بندي بازيكنان ملي چند فصل پيش كه بسكتبال در رده باشگاهي تازه رونق گرفته بود، تصويب شد. هدف مشخص است. جلوگيري از تجمع بازيكنان ملي در يك تيم كه به قدرت چند تيم خاص مي‌انجامد و ديگر تيم‌ها را ضعيف مي‌كند.

افزايش سطح رقابت ميان بازيكنان نيز در اين طرح مستتر است. اين روزها با كاهش تيم‌ها، مشكلاتي درباره اجراي اين طرح مي‌بينيم. اگر چه فدراسيون بسكتبال روي حرفش در ارتباط با بازيكنان ملي ايستاده و براي آنها مرغ يك پا دارد، اما زندگي ورزشي و ادامه فعاليت تعدادي از بازيكنان ملي در خطر است.

اميدواريم تا امروز و در آستانه هفته دوم ليگ برتر همه نفرات به سر و سامان رسيده باشند، اما ادامه اين روند با توجه به كاهش احتمالي تيم‌ها در فصل آينده بايد فكري به حال طرح‌هاي دست و پاگير كرد. زماني شرايط اقتضا مي‌كرد محدوديت‌هايي در اين خصوص اعمال شود، اما آيا با كم شدن تيم‌ها اين راه‌حل منطقي است؟

فدراسيون بسكتبال يك ماه پس از آغاز فصل نقل و انتقال بازيكنان (سوم خردادماه) فهرست 21 نفره‌اي را به عنوان سهميه‌هاي ملي معرفي كرد تا جابه‌جايي بازيكنان اين فهرست بر اساس ضوابط تعيين شده صورت گيرد، يعني حداكثر 3 بازيكن ملي براي هر تيم.

به جز 2 تيم صبامهر قزوين و هيات بسكتبال شهركرد، ديگر تيم‌هاي شركت‌كننده در فصل 88 رقابت‌هاي ليگ برتر تا پيش از آغاز اين رقابت‌ها با تمديد يا انعقاد قرار داد جديد، بازيكنان ملي مورد نظر خود را جذب كردند. به طوري كه غير از حامد سهراب‌نژاد و سامان ويسي 19 نفر از بازيكنان فهرست سهميه‌هاي ملي بسكتبال در هفته اول مسابقه‌هاي ليگ برتر براي تيم‌هاي خود بازي كرده‌اند. قضيه صبامهر هم در راه جذب بازيكن ملي جالب است.

متاسفانه برخي حركت‌هاي جهتدار شرايط به كارگيري بازيكنان ملي را براي شاهين طبع به قدري پيچيده كرد كه او قيد بازيكن ملي را زده است و با جوانان در ليگ شركت كرده است. سهراب‌نژاد با تيم ملي بسكتبال در رقابت‌هاي اخير جام ملت‌هاي آسيا قهرمان شد و سهميه مسابقه‌هاي جهاني را هم به دست آورد. سامان ويسي هم در اردوي آماده‌سازي تيم ملي حضور داشت، اما به دليل مصدوميت قادر به همراهي اين تيم در مسابقه‌هاي قهرماني مردان آسيا نشد.

اين 2 بازيكن سال پيش را به ترتيب در تركيب تيم‌هاي مهرام و صبامهر حضور داشتند و هر دو در مسابقه‌هاي باشگاه‌هاي غرب آسيا و قهرماني آسيا هم شركت كردند، اما در نقل و انتقالات بسكتبال در تركيب هيچ تيمي قرار نگرفتند. در حالي كه طبق دستورالعمل فدراسيون بسكتبال پايان مردادماه آخرين فرصت براي نقل و انتقال بازيكنان بود، هر چند از مدت‌ها پيش شهرداري گرگان مصمم به جذب اين دو بازيكن بود، اما سهراب‌نژاد و ويسي در راه رفتن به گرگان با مسوولان تيم در چند نشست به توافق نرسيدند.

حتي سامان ويسي خبري را كه ابتدا درباره پيوستنش به گرگان درج شده بود، تكذيب كرد. خارج از اين ماجراها تاكنون بحث‌هاي ديگري در اين زمينه مطرح بوده است. نظير اين‌كه بابك نظافت پس از 7 سال دوري از تيم ملي بسكتبال باز هم توسط مسوولان فدراسيون به عنوان بازيكن و سهميه ملي معرفي شد، البته تلاش‌هايي صورت گرفته تا به پاك كردن صورت مساله بپردازد و در روزهاي اخير بازيكن ويژه جايگزين بازيكن ملي شده است.

سهميه ملي، فرصت يا تهديد

سهميه بندي بازيكنان ملي چند فصل پيش كه بسكتبال در رده باشگاهي تازه رونق گرفته بود، تصويب شد. هدف مشخص است. جلوگيري از تجمع بازيكنان ملي در يك تيم كه به قدرت چند تيم خاص مي‌انجامد و ديگر تيم‌ها را ضعيف مي‌كند. افزايش سطح رقابت ميان بازيكنان نيز در اين طرح مستتر است. اين روزها با كاهش تيم‌ها، مشكلاتي درباره اجراي اين طرح مي‌بينيم.

اگر چه فدراسيون بسكتبال روي حرفش در ارتباط با بازيكنان ملي ايستاده و براي آنها مرغ يك پا دارد، اما زندگي ورزشي و ادامه فعاليت تعدادي از بازيكنان ملي در خطر است. اميدواريم تا امروز و در آستانه هفته دوم ليگ برتر همه نفرات به سر و سامان رسيده باشند، اما ادامه اين روند با توجه به كاهش احتمالي تيم‌ها در فصل آينده بايد فكري به حال طرح‌هاي دست و پاگير كرد.

زماني شرايط اقتضا مي‌كرد محدوديت‌هايي در اين خصوص اعمال شود، اما آيا با كم شدن تيم‌ها اين راه‌حل منطقي است؟ فدراسيون بسكتبال يك ماه پس از آغاز فصل نقل و انتقال بازيكنان (سوم خردادماه) فهرست 21‌‌نفره‌اي را به عنوان سهميه‌هاي ملي معرفي كرد تا جابه‌جايي بازيكنان اين فهرست بر اساس ضوابط تعيين شده صورت گيرد، يعني حداكثر 3 بازيكن ملي براي هر تيم. بجز 2 تيم صبامهر قزوين و هيات بسكتبال شهركرد، ديگر تيم‌هاي شركت‌كننده در فصل 88 رقابت‌هاي ليگ برتر تا پيش از آغاز اين رقابت‌ها با تمديد يا انعقاد قرار داد جديد، بازيكنان ملي مورد نظر خود را جذب كردند. به طوري كه غير از حامد سهراب‌نژاد و سامان ويسي 19 نفر از بازيكنان فهرست سهميه‌هاي ملي بسكتبال در هفته اول مسابقه‌هاي ليگ برتر براي تيم‌هاي خود بازي كرده‌اند.

قضيه صبامهر هم در راه جذب بازيكن ملي جالب است. متاسفانه برخي حركت‌هاي جهتدار شرايط به كارگيري بازيكنان ملي را براي شاهين طبع به قدري پيچيده كرد كه او قيد بازيكن ملي را زده است و با جوانان در ليگ شركت كرده است. سهراب‌نژاد با تيم ملي بسكتبال در رقابت‌هاي اخير جام ملت‌هاي آسيا قهرمان شد و سهميه مسابقه‌هاي جهاني را هم به دست آورد.

سامان ويسي هم در اردوي آماده‌سازي تيم ملي حضور داشت، اما به دليل مصدوميت قادر به همراهي اين تيم در مسابقه‌هاي قهرماني مردان آسيا نشد. اين 2 بازيكن سال پيش را به ترتيب در تركيب تيم‌هاي مهرام و صبامهر حضور داشتند و هر دو در مسابقه‌هاي باشگاه‌هاي غرب آسيا و قهرماني آسيا هم شركت كردند، اما در نقل و انتقالات بسكتبال در تركيب هيچ تيمي قرار نگرفتند.

در حالي كه طبق دستورالعمل فدراسيون بسكتبال پايان مردادماه آخرين فرصت براي نقل و انتقال بازيكنان بود، هر چند از مدت‌ها پيش شهرداري گرگان مصمم به جذب اين دو بازيكن بود، اما سهراب‌نژاد و ويسي در راه رفتن به گرگان با مسوولان تيم در چند نشست به توافق نرسيدند.

حتي سامان ويسي خبري را كه ابتدا درباره پيوستنش به گرگان درج شده بود، تكذيب كرد. خارج از اين ماجراها تاكنون بحث‌هاي ديگري در اين زمينه مطرح بوده است. نظير اين‌كه بابك نظافت پس از 7 سال دوري از تيم ملي بسكتبال باز هم توسط مسوولان فدراسيون به عنوان بازيكن و سهميه ملي معرفي شد، البته تلاش‌هايي صورت گرفته تا به پاك كردن صورت مساله بپردازد و در روزهاي اخير بازيكن ويژه جايگزين بازيكن ملي شده است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید